Onder de leeslamp 4
Onder de leeslamp 4
Elisabeth Strout Vertel me alles
En dan is er Elisabeth Strout. Ik kom mijn leeszetel niet meer uit. In Vertel me alles ontmoet ik weer de vertrouwde Olive Kitteridge en Lucy Barton. Het voelt als thuiskomen.
Ik zet de titels over de twee dames, hun (ex-)echtgenoten en de inwoners van het idyllische Crosby in Maine (U.S.) even op een rijtje:
Olive Kitteridge. Winter (2008-bekroond met de Pullizerprijs 2009) en Opnieuw Olive , haar aangewaaide dorpsgenoot Lucy Barton uit Ik heet Lucy Barton (2016), Niets is onmogelijk (2017), Het verhaal van William (2021), Lucy aan zee(2022). En nu dus de gezamenljke roman Vertel me alles (2024).
In Vertel me alles verblijft Olive (ondertusen 90) in een seniorenflat. Via haar vriend Bob Burgess komt ze in contact met de geroemde auteur Lucy Barton.
Lucy zoekt haar geregeld op in haar flatje. ‘Vertel me alles’, maant de ongedurige Olive. Dat doet Lucy en Olive haakt in, geeft commentaar. De lezer luistert geboeid mee naar die herkenbaar menselijke verhalen over gebeurtenissen in Crosby, over hun beider leven, over (vergeten) levens van mensen die ze hebben gekend, over voorbije en nieuwe liefdes, verre van elk geroddel.
De hoofdfiguur van hun gesprekken is Bob Burgess, een welmenend, empathische advocaat. Hij geraakt ongewild betrokken bij een moordzaak die Crosby in rep en roer zet en die hij bijzonder ter harte neemt. ‘Een zondenvanger’ noemt Olive hem.
Bob en Lucy koesteren een bijzondere vriendschap in wekelijkse wandelingen. Ze laten mekaar in hun ziel kijken en vinden steun bij elkaar, eerder dan bij hun respectievelijke echtgenoten. Hun diepe gevoelens voor elkaar zinderen door, maar spreken ze geen van beiden uit. Want, ‘Liefde komt in zoveel verschillende vormen, maar het is altijd liefde’ weet Lucy Barton.
Elisabeth Strout lezen is een verademing. Grote drama’s geeft ze een menselijk gezicht, raak en rijk verwoord, maar zonder veel poeha. Een filmscenario ligt klaar!
In boekenvriendschap, Jet Marchau
Synopsis
Advocaat Bob Burgess en schrijfster Lucy Barton vertellen elkaar tijdens hun wekelijkse wandelingen over hun levens en angsten. Dan raakt de schrijfster bevriend met Olive Kitteridge. Ze delen verhalen met elkaar over de mensen die ze hebben gekend.